ליקויי שמיעה

כדי להבין מהם ליקויי שמיעה ננסה להבין: מהי שמיעה - כיצד היא מתרחשת ומהו מבנה האוזן.

מבנה האוזן

גלי הקול הנעים באוויר (עוצמה – תדירות – משך הזמן) נקלטים באוזן המחולקת לשלושה חלקים עיקריים:
  1. אוזן חיצונית – האפרכסת ותעלת השמיעה
  2. אוזן תיכונה – עור התוף, חלל התוף, שלושת עצמות השמע והחצוצרה
  3. אוזן פנימית – השבלול ותאי השערות – תאי חישה

כיצד אנחנו שומעים?

האוזן החיצונית מרכזת את גלי הקול ומעבירה אותם באמצעות תעלת השמע אל האוזן התיכונה. משם, באמצעות עור התוף ועצמות השמע, מועברים גלי הקול אל האוזן הפנימית. באוזן הפנימית נקלטים גלי הקול בשבלול ובתאי החישה והופכים לפוטנציאלים חשמליים על פי התדר והעוצמה, אלה עוברים אל עצב השמיעה ולאזורי השמע במוח.

ליקויי שמיעה

ליקויי שמיעה או ירידה בשמיעה בקרב ילדים ובוגרים נחלקים לשלושה סוגים עיקריים:

  • ליקוי שמיעה הולכתי: הליקוי נגרם כתוצאה מהפרעה במעבר גלי הקול באוזן החיצונית או התיכונה. בין הסיבות לליקוי זה: הצטברות שעווה בתעלת השמע החיצונית, נוזלים באוזן התיכונה, עור תוף מנוקב ועוד. אובדן שמיעה מסוג זה הינו הפיך במרבית המקרים.

  • ליקוי שמיעה תחושתי-עִצבי: הליקוי נגרם כתוצאה מפגיעה בתאי השערה באוזן הפנימית או בעצב השמיעה. בין הגורמים לליקוי שמיעה מסוג זה: תורשה, תרופות אוטוטוקסיות, חשיפה לרעש עוצמתי פתאומי, חשיפה מתמשכת למקור רעש, היחלשות המערכת כתוצאה מזִקנה, זיהומים ומחלות שונות ועוד. ליקוי שמיעה זה הינו בלתי הפיך במרבית המקרים.

  • ליקוי שמיעה מעורב: צירוף של ליקוי הולכתי וליקוי עִצבי שמקורו באחת או יותר מהסיבות המופיעות מעלה.
ליקויי שמיעה – אודיוקום חיפה

כיצד ליקויי שמיעה משפיעים על מי שסובל מהם?

ליקוי שמיעה אינו רק בעיה של איכות חיים, אלא גם ובמקרים רבים בעיה חברתית. בקרב ילדים כבדי שמיעה חוסר היכולת ליצור קשר ווקאלי עם הסביבה וחוסר סובלנות מצד הסביבה יוצרים מתח חברתי רב ופגיעה בהערכה העצמית, אלה יוצרים מצבי התנגשות חברתית שלעיתים מוצאות פורקן באגרסיות. במקרים אחרים ליקוי השמיעה יוצר הסתגרות והתנתקות חברתית כמעטפת הגנה.

צעירים בעלי ליקוי שמיעה, מולד או תוצאתי, לא מצליחים להשתלב בחוויות השונות של החברה השומעת, כגון: הרצאות, מועדונים, סרטים, בילויים זוגיים ועוד. גם כאן הדבר גורם לעיתים קרובות לפגיעה בהערכה העצמית ולהסתגרות כמעטפת הגנה.

מבוגרים שסובלים מירידה בשמיעה או מליקויי שמיעה מתנתקים יותר ויותר מצעירי המשפחה. סבים וסבתות לקויי שמיעה מתנתקים מהילדים שאותם אינם שומעים או לחילופין שומעים אותם עם רעשי רקע בלתי נסבלים. המבוגרים נוטים להסתגר והסביבה מתחילה לגלות קוצר רוח וחוסר סובלנות.

ליקויי שמיעה בעידן החדש

בעבר כבדי השמיעה היו מתקשים להשתלב בחברה כפרטים התורמים לסביבתם ולא היו יכולים ליהנות מאירועים חברתיים הקשורים בשמיעה (דיונים, הרצאות, מסיבות, אירועי מוזיקה, הצגות ועוד). העידן החדש מביא עמו התפתחות טכנולוגית וננו-טכנולוגית, התורמת אפשרות למעורבות חברתית של כבדי שמיעה.

הטכנולוגיות החדשות הפכו את מכשירי השמיעה לדיסקרטיים ולמעוצבים, והמודעות לעובדה שירידה בשמיעה איננה תופעה של הזדקנות בלבד, אלא תופעה ממנה סובלת גם אוכלוסייה צעירה, הולכת וגוברת. כל אלו הביאו לפתיחות חברתית לשימוש במכשירים וליכולת כבד השמיעה, בין אם הוא ילד ובין אם הוא בוגר להתערות בסביבה החברתית כפרט תורם.