מידע על מכשירי שמיעה

מהם מכשירי שמיעה?

מכשיר שמיעה הוא מכשיר המגביר את עוצמת הקול ונועד לסייע לאנשים בעלי לקות שמיעה. חלק ממכשירי השמיעה גם מעבדים את הצליל כדי לשפר את יכולת המשתמש להבין צלילי דיבור. בניגוד למגברי קול אחרים, אין לאוכלוסייה חסרת הלקויות צורך במכשירי שמיעה, לכן הם מוגדרים כאביזרי טכנולוגיה מסייעת.

מכשיר שמיעה קולט צלילים מהסביבה באמצעות מיקרופון, שמגביר אותם ושמעביר אותם אל האוזן באמצעים שונים, ביניהם: רמקול, ויברטור, אלקטרודה (המוכנסת לאוזן הפנימית) ועוד. ככל שהמכשיר מתוחכם ויקר יותר, כך הוא יכול למלא למשתמש חסכי שמיעה גדולים יותר. אולם קיימים מקרים שבהם גם מכשירי שמיעה משוכללים מאוד אינם מביאים את המשתמש ליכולת שמיעה נורמלית.

בעבר, היו מכשירי השמיעה מגושמים ובולטים בנוכחותם, והטכנולוגיה הייתה מיושנת ולא אפשרה כיול או התאמות אישיות. ההתפתחות הטכנולוגית והננו-טכנולוגית (מזעור שבבים), התפתחות האלקטרוניקה והמחשבים, התפתחות אמצעי האבחון, אך מעבר לכך ההתפתחות החברתית שהביאה להכרה שכבדות שמיעה הינה פגם שאינו פוגע בכישוריו וכשרונו של האדם, הילד או המבוגר - כל אלה יחדיו הביאו למהפכה במכשירי השמיעה ובאביזרי העזר. מכשירי השמיעה הלכו וקטנו, הפכו דיסקרטיים ויחד עם זאת גברו יעילותם ותחכומם. המכשירים זכו לטיפול של מעצבי מוצר הפכו לפריט מעוצב, נוח ומותאם אישית לכל אוזן.

כחלק מהחיפוש המתמיד אחרי יצרנים המספקים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, יצרה רשת אודיוקום חיפה, קשר עסקי עם היצרנים הבינלאומיים המובילים את התחום:

חברת אינטרטוןInterton Denmark – חברה דנית הפועלת בענף מכשירי השמיעה עשרות שנים. שיתוף הפעולה נמשך שנים רבות ואודיוקום הינה הנציגה הבלעדית לשיווק ולמכירה של מוצרי אינטרטון בישראל.

חברת פיורטון – puretone – חברה בריטית המציעה מגוון מכשירי שמיעה מהמתקדמים בעולם.
אודיוקום ייעוץ והתאמת משירי שמיעה וציוד עזר

כיצד מתאימים מכשיר שמיעה?

עולם מכשירי השמיעה הוא גדול ומגוון. קיימים מספר יצרנים בינלאומיים המייצרים מגוון רחב של דגמים הניתנים להתאמה במספר גדלים.

שלב ראשון – ביצוע בדיקות אבחון

בדיקות השמיעה נערכות על-ידי קלינאית תקשורת ב"חדרים שקטים" המותאמים לנטרול רעשי רקע ומצוידים במכשירי אבחון דיגיטליים ממוחשבים. בדיקת השמיעה מספקת מידע על סוג ליקוי השמיעה וחומרתו על פני התדרים השונים. הבדיקה כוללת מבחנים הבודקים יכולות קליטה, אבחנה והבנת מילים. בתום הבדיקה מסבירה קלינאית התקשורת למטופל את תוצאות הבדיקה ונבדקים צורכיו השמיעתיים.

שלב שני – בחירת המכשיר

לפני המטופל יוצגו המוצרים והדגמים של המכשירים המתאימים למצב שמיעתו. קלינאית התקשורת של אודיוקום תבחר בשיתוף עם המטופל את המכשיר האופטימלי בהתאם לממצאי הבדיקות, לצרכיו ויכולתו (הכספית).

המכשיר שנבחר יותאם לאוזן המטופל באופן אישי. לשם כך תיווצר תבנית מדויקת של אוזן המטופל ובמעבדת רשת אודיוקום יעוצב וייוצר המכשיר המתאים.

שלב שלישי

קבלת המכשיר, כיוונו באמצעות המחשב, לפי התמונה השמיעתית של כל לקוח. בהמשך ניתנת ללקוח הדרכה בנושאי אופן השימוש ותחזוקתו השוטפת של המכשיר.

שלב רביעי

התנסות, הסתגלות למכשיר ופגישת ביקורת ומעקב לכיוון נוסף.
מגוון מכשירי שמיעה בטכנולוגיות מתקדמות – אודיוקום חיפה